Dekret ureda za crkveno-pravna pitanja

Broj: 969/2012.

DEKRET

Požeška biskupija osnovala je različite ustanove koje pomažu dijecezanskom biskupu u upravljanju Biskupijom i vođenju pastoralnog djelovanja. Vršenje sudske vlasti i rješavanje sporova vjernika povjereni su Međubiskupijskom sudu (usp. kan. 1419, § 1; 1423). No, pokazala se potreba u okviru biskupijske kurije uspostaviti određenu ustanovu za rješavanje drugih pitanja upravne naravi. Stoga ovime u smislu kanona 469 Zakonika kanonskog prava osnivam

URED ZA CRKVENO-PRAVNA PITANJA POŽEŠKE BISKUPIJE

sa sjedištem u Biskupskom Ordinarijatu u Požegi. Zadaća Ureda je pružanje pomoći dijecezanskom biskupu u upravljanju Biskupijom u pitanjima pravne naravi i suradnja s Međubiskupijskim sudom, osobito u ženidbenim parnicama.

Predstojnik Ureda je svećenik, po mogućnosti doktor ili magistar kanonskoga prava, kojega imenuje dijecezanski biskup. Ako potrebe traže, predstojnik Ureda može imati zamjenika i još jednog svećenika ili vjernika laika stručnog u pitanjima kanonskoga prava. Oni zajednički ili pojedinačno rješavaju pitanja koja im povjeri dijecezanski biskup. Ured počinje djelovati s nadnevkom ovog Dekreta.

Neka Božji blagoslov, zagovor sv. Lovre i bl. Alojzija Stepinca pomognu da Ured može uspješno vršiti svoju zadaću.

Požega, 30. lipnja 2012.

Biskup
X Antun Škvorčević, v. r.

Kancelar
Goran Lukić, v. r.