Dekret o utemeljenju pastoralnog centra Požeške biskupije

Broj: 953/2011.

30.lipnja 2011.

DEKRET O UTEMELJENJU PASTORALNOG CENTRA POŽEŠKE BISKUPIJE

Požeška biskupija od svog početka promiče pastoralne programe kojima pruža pomoć svećenicima i drugim pastoralnim djelatnicima u održavanju župne kateheze i služi vjernicima da mogu dublji živjeti po vjeri, potpunije se uključiti u otajstvo Crkve i zauzetije svjedočiti evanđeoske vrijednosti u hrvatskom društvu. U tom nastojanju imaju značajnu ulogu povjerenstva, zadužena za pojedina pastoralna područja, udruge vjernika, organizacije i duhovni pokreti. Dosadašnje iskustvo očitovalo je važnost dugoročnijeg planiranja, snažnijeg povezivanja, boljeg usklađivanja i sustavnijeg ostvarivanja pastoralnih programa. Za postizanje spomenute svrhe ovime utemeljujem

PASTORALNI CENTAR POŽEŠKE BISKUPIJE,

koji djeluje u sastavu Biskupskog ordinarijata u Požegi gdje mu je i sjedište. U njegovoj službi je Vijeće za katehizaciju. Na čelu Centra je voditelj koji je ujedno i predsjednik Vijeća. Članovi Vijeća su predstojnik Katehetskog ureda, ravnatelj biskupijskog Caritasa, voditelji povjerenstava i predsjednici crkvenih udruga. Voditelj Centra u skladu sa smjernicama opće Crkve, Hrvatske biskupske konferencije i dijecezanskog biskupa promišlja s Vijećem i oblikuje plan i program pastoralnih projekata. Nakon što ih je biskup odobrio, voditelj izrađuje cjelovit pastoralni kalendar, predstavlja ga na Biskupijskom danu i ostvaruje putem povjerenstava kao i na druge prikladne načine u suradnji s Katehetskim uredom, župnicima, vjeroučiteljima i svima drugima koji mu mogu biti od pomoći. Na isti način voditelj predlaže plan i program edukacije župnih suradnika za pojedina pastoralna područja te organizira određena pastoralna događanja na biskupijskoj razini. Voditelj za svoj rad odgovara dijecezanskom biskupu kojemu o svemu podnosi izvještaj.
Neka rad Centra prati Božji blagoslov, moćni zagovor Isusove Majke te pomoć sv. Lovre, zaštitnika Požeške biskupije.

Biskup
Antun Škvorčević, v. r.