Dom sv. Augustina u Velikoj

Broj: 851/2004.

DEKRET O UTEMELJENJU DOMA

SV. AUGUSTINA U VELIKOJ

Tijekom sedmogodišnjeg postojanja Požeške biskupije oko crkve sv. Augustina u Velikoj okupljali su se svećenici, mladi vjernici i ministranti te sudjelovali na duhovno pastoralnim programima za njih organiziranima. Tako su se pridružili brojnim vjernicima koji su se u minulim stoljećima ovdje nastojali izgrađivati pod zaštitom sv. Augustina, neumornog bogotražitelja, dubokog mislioca i pisca, osobe velikog iskustva čovjeka po uronjenosti u Božje otajstvo. Ujedno povezali su se s franjevačkom duhovnošću, utkanom u augustinovsku baštinu, izgrađivanom osobito u doba stopedesetgodišnjeg otomanskog carstva na ovim prostorima, kada je Velika postala određeno crkveno središte sa samostanom i crkvom sv. Augustina. I danas ta crkva čuva grobove nekolicine onodobnih bosanskih biskupa, voditelja i branitelja Isusove Crkve u nesklonim vremenima.

S nedavnim uređenjem zgrade u okviru župnog stana ostvarila se mogućnost da Požeška biskupija u Velikoj utemelji Dom duhovno pastoralnih susreta za svećenike, redovnike i redovnice, vjernike laike, posebno vjeroučitelje, djelatnike obiteljskog pastorala, pastorala mladih i duhovnih zvanja. U smislu spomenutih povijesnih tragova i svrhe za koju se ovo zdanje otvara, prikladno ga je nazvati Dom Sv. Augustina.

Na čelu Doma je voditelj, kojeg imenuje dijecezanski biskup. On njime ravna u organizacijskom, programskom i materijalnom pogledu te za svoje djelovanje odgovara Biskupskom ordinarijatu, odnosno Ekonomatu u Požegi.

Neka Dom Sv. Augustina u Velikoj uz Božju pomoć bude mjesto sabranosti, molitve i duhovnog rasta svih onih koji će u njega dolaziti i neka im njegov Zaštitnik pomogne da svoje nemirno srce smire u Bogu, smislu i svrsi našeg postojanja.

U Požegi, na svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla, 29. lipnja 2004.

+Biskup Antun Škvorčević, v.r.

Vicekancelar Ivica Žuljević , v.r.