Utemeljenje i uspostava Biskupije

uspostava-biskupijePožeška biskupija utemeljena je 5. srpnja 1997. godine apostolskim pismom (bulom) «Praeclarum evangelizationis opus» (Preslavno djelo evangelizacije) pape Ivana Pavla II. Ono podsjeća na sv. Ćirila i Metoda, kojih spomendan Crkva slavi baš 5. srpnja, a koji su misijskim i kulturnim djelovanjem snažno obilježili život i kulturu Hrvata koji među europskim narodima među prvima primiše kršćansku vjeru.
Apostolskim pismom «Ad unum corpus» (Da bude jedno Tijelo) pape Ivana Pavla II. istog 5. srpnja 1997. imenovan je prvi biskup požeške biskupije msgr. dr. Antun Škvorčević.
Požeška biskupija uspostavljena je 27. rujna 1997. godine na svečanom euharistijskom slavlju u Požegi kada su okupljenom mnoštvu vjernika pročitana spomenuta apostolska pisma pape Ivana Pavla II., a kardinal Franjo Kuharić, zajedno s apostolskim nuncijem u Republici Hrvatskoj Giuliem Einaudiem, sa zagrebačkim nadbiskupom Josipom Bozanićem i s mnogim drugim biskupima, zaredio prvog požeškog biskupa.
Ime Požega prvi puta se pojavljuje u pisanoj građi na početku 13. stoljeća, povezano s Katoličkom Crkvom. Tijekom gotovo osamsto godina postojanja ovoga grada Crkva je bila neprekinuto prisutna u njegovu životu, te je dala snažan doprinos duhovnom identitetu i oblikovanju njegova izgleda. O tome svjedoči srednjovjekovna crkva sv. Lovre i franjevačka crkva Duha Svetoga iz trinaestog stoljeća, zavjetni spomenik Svetom Trojstvu protiv kuge na glavnom trgu iz prve polovice 18. stoljeća, kasno barokno zdanje crkve sv. Terezije Avilske, potom crkva sv. Roka, crkva sv. Filipa i Jakova, brojne kapelice, sakralne plastike na kućama, križevi krajputaši. Posebno mjesto u toj baštini ima bogata knjižnica franjevačkog samostana i povijesna knjižnica Požeške biskupije, riznica katedrale s metalnim i tekstilnim predmetima visoke umjetničke izrade i povijesnog značenja, među njima kalež i liturgijska odijela, darovi carice Marije Terezije. Zvonici spomenutih crkava oblikuju vizuru, koja - obrubljena zelenilom što se uzdiže iznad glavnog trga - stvara čudesan dojam stopljenosti neba i zemlje, prirode i arhitekture, oživljuje grad posebnim duhom, koji ga svrstava među srednjoeuropska mjesta s prepoznatljivim licem, po mjeri čovjeka. Kao poznato crkveno kulturno središte Požega je osnutkom Biskupije 1997. godine postala biskupskim gradom.
U istom apostolskom pismu o utemeljenju biskupije Sveti Otac odredio je da župna crkva sv. Terezije Avilske u Požegi bude uzdignuta na stupanj i dostojanstvo stolne crkve, odnosno bude katedrala.

344566Inauguracija prvog požeškog biskupa Apostolskim breveom «Christianae virtutis» (Kršćanske kreposti) pape Ivana Pavla II. potpisanim 1. travnja 1998. godine i svečano proglašenim 10. kolovoza iste godine, potvrđeno je da je sv. Lovro, đakon i mučenik, zaštitnik požeške biskupije te je time crkva sv. Lovre u Požegi postala, poslije Katedrale, druga crkva po važnosti u Biskupiji.

• 29. 6. 2017.

Blagoslov kapele sv. Petra i Pavla u Banovoj Jarugi

• 29. 6. 2017.

Svetkovina sv. Petra i Pavla u osječkoj Konkatedrali