PROVJERA KANDIDATA ZA PREZBITERSKO REĐENJE

skrutinij2U Biskupskom Domu u Požegi održana je 21. lipnja posljednja provjera (skrutinij) kandidata Požeške biskupije za prezbitersko ređenje Ivana Ereiza iz župe Uznesenja BDM u Novoj Bukovici, i Tomislava Sanića iz župe Sv. Antuna Padovanskog u Daruvaru. Biskup Antun Škvorčević razgovarao je osobno sa svakim đakonom a potom je slijedio susret kandidata i svećenika koji su sudjelovali u njihovoj pripravi za prezbitersko ređenje: Roberta Mokrog, biskupskog delegata za bogoslove i Josipa Krpeljevića, voditelja đakonskog praktikuma.

skrutinijBiskupski delegat za bogoslove Mokri izvijestio je biskupa da kandidati posjeduju sve dokumente koji su prema crkvenim propisima potrebni za prezbitersko ređenje, napose svjedočanstva mentorâ njihova đakonskog praktikuma i njihovih župnika. Potom je biskupski delegat za đakone i voditelj đakonskog praktikuma Josip Krpeljević prikazao tijek đakonskog praktikuma od mjeseca studenog prošle godine do mjeseca svibnja ove godine, kao i neposrednu pripravu u mjesecu lipnju, kada su između ostalog pristupili jurisdikcijom ispitu i obavili propisane petodnevne duhovne vježbe, ustvrdivši da su propisno pripravljeni za primanje svetog reda prezbiterata. Biskup je zahvalio delegatima Mokrom i Krpeljeviću za njihov doprinos formaciji spomenutih đakona, a kandidatima je čestitao uspješno završenu formaciju te im uručio pisani odgovor o prihvaćanju njihove molbe da budu zaređeni za prezbitere Požeške biskupije idućega 24. lipnja u požeškoj Katedrali. Biskup je još đakonima uputio nekoliko važnih poticaja koji se odnose na njihovu svećeničku duhovnost i poslanje, napose kao predvoditelja liturgijskih slavlja među kojima je i sakrament pomirenja.