SPOMEN NA PREMINULOG ŽUPNIKA MILIVOJA KNEŽEVIĆA U ORUBICI

24-5-2017 1Na svetkovinu Uzašašća Gospodnjega, 25. svibnja požeški biskup Antun Škvorčević u župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u Orubici prevodio je euharistijsko slavlje tijekom kojeg je mladima ove župe podijelio sakrament svete potvrde. Pozdravivši na početku slavlja nazočne vjernike i svećenike, a osobito krizmanike spomenuo je kako je sa župnikom Milivojem Kneževićem za dan slavlja svete potvrde dogovorio svetkovinu Gospodinova Uzašašća, i kako se radovao susretu s njime ovdje na oltaru, no Gospodin ga je prije mjesec i pol dana pozvao k sebi u svoju proslavu na nebu. Potaknuo je nazočne da zajedno s njime iskažu zahvalnost preminulom župniku Milivoju za njegovo svećeničko služenje u ovoj župi.

Izrazio je radost što će Isus Krist snagom svoga Duha krizmanike danas pridružiti svojoj uskrsnoj pobjedi nad zlom i smrću i potpuno ih ugraditi u zajedništvo svoje Crkve.
24-5-2017 4U homiliji biskup je kazao krizmanicima da se na ovom slavlju kroji njihova sudbina, određuje tko će oni biti - ne samo tijekom ovozemaljskog života - nego u vječnosti. Podsjetio ih je kako se ljudi na različite načine trude oblikovati svoj život da budu uspješni i slavni - jedni baveći se športom, drugi znanošću, treći gospodarstvom. Upitao je krizmanike kojim putem oni žele postati veliki i slavni ljudi. Na temelju naviještene Božje riječi protumačio im je da je Isus svojim uzašašćem na nebo uznio čovjeka do najveće moguće proslave, preobrazivši naše stanje slabosti, krhkosti i smrti u pobjedu te nas po svetim sakramentima snagom Duha Svetoga čini dionicima toga svoga djela. Pozvao je krizmanike da se oduševe za Isusa Krista i odluče ići njegovim putem, da izbjegnu stranputice kojima se stiže samo do groba, nego da budu s njime pobjednici.
Osvrćući se na pojavu da određeni broj mladih u potrazi za boljim materijalnim životom napušta rodnu Slavoniju i odlazi u inozemstvo, biskup je spomenuo kako mi u konačnici ne živimo od onoga što materijalno posjedujemo, nego od punine koju nosimo u srcu o kojoj govori apostol Pavao u ulomku današnjega drugog čitanja. Ako nam je srce prazno, mračno, razdirano zloćom, sebičnošću i mržnjom, ništa nam ne koriste materijalna dobra oko nas. Istaknuo je da su ona također Božja stvorenja, i da je potrebno brinuti se da ih imamo dovoljno za dostojan život, dodavši da samo onaj tko je ispunjen svjetlom Duha Svetoga i nastoji živjeti po njegovim poticajima, moći se s njima služiti za vlastito dobro i dobro bližnjega.

24-5-2017 2Shvatit će kako je materijalno jedna od vrijednost u životu, ali ne cilj našeg postojanja. Naš svijet ne može krenuti naprijed putem oružja, niti samo gospodarskim putem, već se prodor punine i pobjede života može dogoditi samo onim putem kojim ga je Bog ostvario u Isusovoj pobjedi nad smrću, snagom Duha Svetoga, ustvrdio je biskup. Upozorio je na Isusovu primjedbu u Evanđelju da neki sumnjaju u to, i pozvao nazočne da se ne svrstaju među njih i postanu gubitnici. Kazao je da je sumnja nemoć duha, a vjera njegova moć te pozvao nazočne na molitvu za krizmanike da budu ljudi vjere, nade i ljubavi, da Isus Krist svojim Duhom u sakramentu svete potvrde uđe u njihova mladenačka bića, i da ih pokreće kako bi živjeli u trajnoj povezanosti s Bogom, na njegovoj »frekvenciji« te postali dionicima Isusove konačne pobjede.
24-5-2017 3Na svršetku misnog slavlja biskup je čestitao krizmanicima na onome što su postali primanjem sakramenta svete potvrde, rekavši da ih je Isus opečatio u njihovim srcima svojim Duhom i da je to znak da oni pripadaju Isusu, i da su ugrađeni u njegov živi organizam, koji se zove Crkva. Pozvao je nazočne na molitvu za duhovna, svećenička i redovnička zvanja. Potaknuo je krizmanike da sudjeluju u programima mladih na Trećem biskupijskom euharistijskom kongresu. Zahvalio je davoračkom župniku Goranu Kovačeviću za sve što čini u župi Orubica nakon smrti župnika Milivoja, zajedno sa svojim najbližim suradnicima i svima koji vole Boga te na sve njih zazvao Božji blagoslov.