7. kolovoza 2017.

ponedjeljak
Br 11, 4b-15; Ps 81 (80); Mt 14, 13-21
Isus, novi zakonodavac

Nakana Mateja (i Marka) u opisivanju prvog umnažanja kruha očito je Isusa prikazati kao novoga Mojsija, odnosno kao novoga zakonodavca. U cijelom ulomku, koji ovdje počinje, nalaze se mnoge aluzije na Mojsija. Umnoženi kruh je mȁna, koja daleko nadilazi onu staru. U tekstu koji se nastavlja na današnji ulomak pokazano je kako Isus pobjeđuje morske vode, kao što je učinio i Mojsije (Mt 14, 22-33), oslobađa narod od legalizma, koji je iskvario izvorni Mojsijev zakon (Mt 15, 1-9), i poganima omogućuje pristup u obećanu zemlju (Mt 15, 21-31). Mojsije nije bio tvorac zakonskih tekstova; on je sudjelovao u njihovu nastajanju. Isto čini Isus, ali time što daje odlučujući doprinos uspjehu ljudske avanture. Osobito mu nije ostao stranim problem gladi.