17. srpnja 2017.

ponedjeljak
Izl 1, 8-14.22; Ps 124 (123); Mt 10, 34 – 11, 1
Gostoprimstvo s izmijenjenim ulogama

Evanđeoski ulomak je završetak apostolske besjede. Budući da se na obzoru već ocrtava križ, Isus traži od svojih učenika da čitavim svojim bićem prionu uz njega i bus spremni na potpuno odreknuće, kojim će moći »naći« ono što su slobodno htjeli »izgubiti« (Mt 10, 37-39). Pod tim će pretpostavkama oni doista biti Isusovi poslanici. Kad se njih primi u njihovu siromaštvu, prima se samog Boga (Mt 10, 40-42). To je misao koja se provlači čitavim evanđeljem: Isus uvijek dolazi u liku gosta, kojeg se prima dobro ili loše cil ga se uopće ne prima; on također od svojih glasnika zahtijeva da idu k ljudima i mole ih za gostoprimstvo, a ne da im ga oni iskazuju. Poput Isusa i glasnik je stranac praznih ruku. Kad pogani prime Isusove glasnike, to je znak da su na putu prema ispunjenju, koje im jedino Isus Krist može dati.