15. srpnja 2017.

subota
Post 49, 29-33; 50, 15-25; Ps 105 (104); Mt 10, 24-33
Govoriti otvoreno i neustrašivo

Današnnji evanđeoski ulomak sadrže neke Isusove izreke, koje Matej u kontekstu teškoća i proturječnosti tumači na novi način. Progonstvo je neizbježno, jer će Radosna vijest naići na otpor svijeta koji si sâm želi dati sredstva spasenja. No, potrebno je od sebe odagnati svaki strah (Mt 10, 26.28.31); došlo je vrijeme i Radosna se vijest mora otvoreno naviješćivati; k tome progonstvo ne može nauditi životu (duši, kako se veli u 28. retku), i providnost bdije nad svakim živim bićem, osobito nad onim koje ispovijeda Božje Ime. Nije tragično za nekog kršćanina ili za neku kršćansku zajednicu kad doživi neuspjeh ili doživi progonstvu, nego kad se zatvori u samu sebe, umjesto da sa smjelošću naviješta Radosnu vijest.