12. srpnja 2017.

srijeda
Post 41, 55-57; 42, 5-7a.17-24a; Ps 33 (32); Mt, 10, 1-7
Mali traktat o misijama

Ovaj govor o slanju učenika dovodi u pitanje mnoga općeprihvaćena mišljenja. U Isusovo su vrijeme rabini okupljali oko sebe nekolicinu učenika i gotovo su stalno boravili u svojim školama. Isus pak želi biti putujući učitelj, i on od svojih učenika traži da ga slijede slijede na tom putu; oni će poput njega ići k najsiromašnijim (Mt 9, 36; 10, 8). Stoga će slanje učenika »ovcama bez pastira« (Mt 9, 36) biti djelo milosrđa, budući da ni svećenici, ni leviti niti rabini nisu smatrali potrebnim baviti se njima. Možda Matej – time što popis apostola donosi u ovom govoru radije nego u trenutku poziva – želi naglasiti tijesnu povezanost između poslanja i kolegijaliteta. Konačno, znakovito je da poslanje vrijedi samo za izgubljene ovce Izraela; Isus izričito isključuje pogane i Samarijance (Mt 10, 5-6), čiji bi poziv na spasenje po uvriježenom načinu mišljenja onog vremena trebao ovisiti o nekom posebnom Božjem zahvatu.