11. srpnja 2017.

Sv. Benedikt, opat – zaštitnik Europe
Izr 2, 1-9; Ps 34 (33); Mt, 19, 27-29
Kušajte i vidite kako je dobar Gospodin

Sv. Benedikt, kojeg je 1964. godine papa Pavao VI proglasio zaštitnikom Europe, uzdiže se kao veliki lik svjedoka Krista i njegova Evanđelja. Svojim glasovitim Pravilom stvorio je mrežu samostanâ, u kojima se njegovala kultura i veličao rad, uvodeći duhovnost visoke razine, koja se hranila Božjom riječju i liturgijom. U njemu, u njegovim redovnicima i opatijama – počevši od Montecassina, gdje će Benedikt umrijeti 21. ožujka 547. – ostvaruje se Isusov navještaj: učenik koji se svega odrekao imat će u Božjem kraljevstvu i stostruku nagradu i vječni život, nastavak intimnosti u kojoj se živjelo tijekom ovozemaljskog života, kao što se događa lozi sjedinjenoj s trsom, a to je Krist.