13. svibnja 2017.

subota
Dj 13, 44-52; Ps 98 (97); Iv 14, 7-14
Bog Isusa Krista

Razočaran poput tolikih ljudi što ne može vidjeti Boga, Filip moli Isusa: »Pokaži nam Oca«. No Isus odgovara da Otac nije dostupan pogledima, nego samo kontemplaciji koja se oslanja na Sina i vjeruje u njegovo otajstvo (9.-11. r.). »Tko je vidio mene, vidio je i Oca«. To gledanje Oca u osobi i djelima Sina proširuje se na djela kršćanina (12. r.), koji je sa svoje strane znak Očeve prisutnosti u svijetu. U tom gledanju molitva dobiva svoj puni smisao. »Moliti u ime Isusovo« (13. i 14. r.) znači izmoliti njegovo zahvaćanje u ono što ljudi čine, kako bi se Otac u tome neprekidno objavljivao.