12. svibnja 2017.

petak
1 Iv 4, 7-16; Ps 31 (30); Iv 10, 11-16
Kriteriji autoriteta

Može se smatrati da je slika pastira s njegovim ovcama u jednoj tehničkoj kulturi zastarjela, no njezina poruka i dalje vrijedi. Dok samog sebe naziva Dobrim pastirom (11.14.16. r., Isus navodi tri kriterija pastirskog autoriteta: spremnost položiti život za ovcu; zajedništvo života s njom do te mjere, da se ostvari istinsko uzajamno poznavanje; trajno nastojanje oko sjedinjenja, koje svakoga poštuje u njegovoj jedinstvenosti. To je Isusov program za sve koji u Crkvi vrše pastirsku službu. To bi trebala biti pokretačka snaga svake reforme pastirske službe u skladu sa zahtjevima aktualnog trenutka.